עגלת קניות

סגור

ביצוע פניות כוח (Power Turnes)

LEE8180

כל פעם שמשיט מבצע פנייה חדה במהירות שיוט הוא מבצע פניית כוח, למרות שישנם מצבים בהם פניית כוח היא הכרחית, במרבית המקרים כאשר משיט מבצע פנייה שכזו זוהי הפלגה לא נכונה ואף מסוכנת.

פניית כוח גורמת לבזבוז של דלק, ומייצרת גלים שהורסים את תנאי הגלישה לעצמכם ולגולשים האחרים בסביבה.

למה פנייה שכזו מסוכנת? כשמבצעים פנייה ברכב במהירות גבוהה הנוסעים ברכב “נזרקים” לכיוון המנוגד מכיוון הפנייה מכוח הצנטריפוגה, בסירה המצב הרבה יותר מסוכן שכן הסירה היא גם פתוחה וגם אין בה חגורות בטיחות.

כמו כן פניית כוח מסכנת כלי שייט וגולשים אחרים שחולקים את המים, מכיוון שבשונה מהכביש שבו יש נתיבים וכיוון נסיעה ברור, במים אין נתיבים וכלי שיט נוספים יכולים לשוט מסביבך בכיוונים שונים, פנייה שכזו יכולה לפגוע בסירות אחרות המפליגות לידך ובמקרים קיצוניים המשיט עלול לפגוע בגולש שנפל מסירה אחרת.

בנוסף, הגלים שהסירה מייצרת בביצוע פנייה שכזו עלולים להקשות על סירות וגולשים אחרים החולקים את המים ואף לסכן את הגולש שלך שנפל.

למה פנייה שכזו גורמת לבזבוז דלק? פשוט, כדי לשמור על מהירות שיוט בביצוע פנייה חדה יש להאיץ במנוע, דבר אשר מעלה את צריכה הדלק משמעותית.

למה פנייה שכזו הורסת את תנאי הגלישה? הגלים שנגרמים כתוצאה מפניית כוח רגילה משתלחים הלאה מן הסירה בזווית של כ270 מעלות, הגלים האלה יתקדמו עד שהם לבסוף יגיעו לחוף, אפילו אם זה אומר שהם יחצו את כל האגם, בכל פעם שמישהו מבצע פניית כוח הגלים הנשלחים הורסים את תנאי הגלישה בכל האגם ומקשים על גולשי וויקבורד וסקי מים. באגמים בהם כל הסירות מקפידים על הימנעות מביצוע פניות כוח תנאי הגלישה טובים משמעותית אפילו אם יש בהם הרבה יותר סירות וגולשים באותו יום נתון.

מה הפתרון? כשגולש נופל, וצריך להסתובב לאסוף אותו, יש לעצור את הסירה בצורה הדרגתית, עד שמהירות הסירה תגיע למהירות שהסירה אינה מייצרת שובל (גל), להמתין שהגלים שנוצרו מהסירה יעברו את הסירה (אחרת הסירה תחצה את הגלים של עצמה, וזו אינה הכוונה), כעת יש לבצע פנייה של 180 מעלות לכיוון הגולש במהירות איטית בה הסירה אינה מייצרת את שובל ולהגיע לגולש באיטיות.

הזמן הלוקח להגיע לגולש אינו ארוך משמעותית מפנייה במהירות שיוט, שכן רדיוס הסיבוב קטן יותר והמרחק שהסירה מפליגה קצר יותר. במצב זה גם הגולש הממתין במים לא חושש מהסירה שמגיעה לכיוונו במהירות, האנשים שבסירה לא מיטלטלים מהזעזוע שנוצר כאשר הסירה חוצה את השובל והאווירה רגועה יותר.

הערה: פניית כוח היא אינה עבירה על החוק, אלא נתפסת כהתנהגות לא מתחשבת בים.

מתי כן יש צורך לבצע פניית כוח? ישנם מקרים בהם פניית כוח היא הכרחית, במקרים בהם הגולש נפל נפילה מסוכנת ונמצא במצב של חרדה או חלילה נפצע, נרצה להגיע אליו במהירות האפשרית ולכן נבצע פניית כוח כמו כן במקרה והגולש נפל ובקרבתנו כלי שייט אחר אשר אינו שם לב לגולש שלנו, נרצה לבצע פניית כוח על מנת להגן על הגולש מפני כלי השייט האחר, לצערי מצב זה שכיח בכינרת עקב אי התחשבות של משיטים רבים.


להזכירכם: בכנרת ישנם חוקי דרך ועליכם לציית להם. דעו כי בכנרת ישנה אכיפה משטרתית מוגברת המתבצעת הן מן המים והן מן היבשה.

גלול למעלה