עגלת קניות

סגור

כיצד להשיט נכון סירת וויקבורד?

כיצד להשיט נכון סירת וויקבורד?

צילום: אורי ריכטר RLP

כיצד להשיט נכון סירת וויקבורד?

הגולש על המגלש תלוי רבות באדם המשיט את הסירה. הפלגה לא נכונה בסירה יכולה להרוס את הגלישה אפילו של הגולש המקצועי ביותר. איך הופכים להיות משיט סירה טוב? מתאמנים.

הדבר החשוב ביותר שעל משיט הסירה לעשות, הוא לשמור על מהירות קבועה, המהירות היא מה ששומר על מתח קבוע של חבל הסקי, וכמו כן על צורת וגובה השובל.

קיימות שתי דרכים לשמור על מהירות קבועה של הסירה:

הדרך הראשונה היא להשתמש במערכת בקרת מהירות, כדוגמת Zero-Off או Perfect-Pass. מערכות אלו פועלות כך שהמשיט מתכנת את המהירות הרצויה למחשב בקרת המהירות עוד לפני תחילת הנסיעה, מאיץ את הסירה עד שהיא מגיעה למהירות השייט הרצויה, בשלב זה המערכת נכנסת לפעולה ודואגת לייצב את מהירות הסירה באותה המהירות שהוגדרה מראש.

מערכת כזו מומלצת בחום בכל סירת סקי, היא מבטלת את הצורך לשחק עם ידית ההאצה (Throttle) על-מנת לשמור על מהירות קבועה, וכך, בעצם, מקלה רבות על משיט הסירה.

האפשרות השניה שקיימת היא פשוט להאט מעט כאשר המהירות עולה ולהאיץ כאשר המהירות מתחילה לרדת. אפשרות זו מצריכה ריכוז ועדינות רבה על ידית ההאצה.

דבר חשוב נוסף שיש לדעת הוא לשוט ישר! סיבובים אינם מטיבים עם הגולש ומעוותים את השובל. על המשיט לשאוף לשוט בקווים ישרים ככל שניתן ותוך מתן תשומת לב לחוקי הדרך. משיטים רבים מפליגים בסירה בצורה קשתית, דבר המקשה על הגלישה שכן מצב זה גורם לכך שבצד אחד של השובל הגולש יגלוש מהר מדי מכוח הצנטריפוגה, ומצד שני של השובל החבל יתרופף.
על המשיט לתכנן את הנסיעה בקווים ישרים ארוכים ככל שניתן, ובמידת הצורך לבצע פניות קצרות ככל שניתן.

כמובן שגם כאן הבטיחות היא מעל הכול, חשוב מאוד לשים לב למכשולים שנמצאים במים (מצופים וכד’), להתרחק ככל שניתן מסירות אחרות, לא לשוט קרוב מדי לחוף ובוודאי שלא לשוט בקרבת מתרחצים.

בהיותך משיט הסירה, לפני שאתה מושך גולש שאינך מכיר, הקפד לוודא איתו מהי מהירות הגלישה המועדפת עליו וכיצד הוא רוצה שיוציאו אותו מהמים. גולשים מתחילים לרוב יעדיפו מהירויות נמוכות יותר ומשיכה עדינה יותר, ואילו גולשים מנוסים לרוב יעדיפו מהירויות גבוהות יותר ומשיכה מהירה יותר מהמים.

בדומה לכביש, גם בכנרת ישנם חוקי דרך ועליכם לציית להם. דעו כי בכנרת ישנה אכיפה משטרתית מוגברת המתבצעת הן מן המים והן מן היבשה ולכן חשוב להפקיד על הטיפים כיצד להשיט נכון סירת וויקבורד?

גלול למעלה