עגלת קניות

סגור

הוספת משקל לסירה

הוספת משקל לסירה

טכניקת גלישה טובה יכולה להביא את הגולש לקפוץ עד לגובה מאוד מוגבל על שובל נמוך. שובל גבוה בשילוב עם טכניקה נכונה יביאו את הגולש למיקסום גובה הקפיצות, כלומר- יותר זמן באוויר ויותר זמן לביצוע תרגילי אוויר (אפשרות לביצוע תרגילי סלטות, 360° וכד').

הגדלת גובה השובל נעשית על-ידי הוספת משקל לסירה. דבר זה גורם לסירה להיות שקועה יותר בתוך המים, וההתנגדות של גוף הסירה, תוך כדי הפלגה במים, היא שיוצרת את שובל הסירה.

ישנן דרכים שונות להוסיף משקל לסירה:

הטכניקה הראשונה שנדבר עליה היא הוספת מיכלי מים לסירה (באלאסט). בסירות הוויקבורד המקצועיות, כדוגמת סירת מועדון Blue Wake, קיימים מיכלים שמובנים בתוך גוף הסירה, למיכלים אלו מחוברות משאבות חשמליות וכך המשיט, בפשטות של לחיצת כפתור מפעיל משאבה וממלא או מרוקן את המיכלים. בלוח השעונים ישנו שעון הנותן לנהג מידע על כמות המים שבמיכלי הסירה וכך, למעשה, לשלוט במשקל הסירה וכתצואה מכך בגובה השובל.

בסירות שאין בהם מיכלים מובנים, ניתן להוסיף מיכלים חיצוניים, כדוגמת מיכלי eight.3 של חברת Ronix (ניתן להשיג באתר). מיכלים אלו הם מיכלים הבנויים מחומר מיוחד, גמיש ואליהם מחברים משאבה חיצונית ניידת שפועלת באמצעות שקע המצית. צד אחד מחברים למיכל, ואת המשאבה מכניסים למים. מחברים לשקע החשמל (שקע המצית) והמשאבה שואבת מים וממלאת את המיכל, כאשר המיכל מתמלא מנתקים את המשאבה מהחשמל, מנתקים את המשאבה מהמיכל וסוגרים את הפקק. חשוב מאוד להשגיח על מילוי המיכל שכן אין שום אינדיקציה למצב המים במיכל מלבד להסתכל פיזית על נפח המיכל.

השיטה החברתית יותר היא להוסיף משקל לסירה בצורת אנשים, בכנרת מרבית הסירות מורשות לקחת בין 10-15 אנשים על הסירה. פשוט הזמינו חברים, בני משפחה, ואורחים, כך גם תהנו מגל גבוה, וגם תקבלו מוטיבציה ועידוד משאר החברים שעל הסירה.

חשוב מאוד להקפיד לא להוסיף יותר מידי משקל, בכל סירה ישנה מדבקה שאומרת מהי הגבלת המשקל / האנשים שהסירה מורשת להוביל, משקל עודף מעלה את תצרוכת הדלק, מקשה על התמרון בסירה ומסכן את כלי השיט והאנשים שעליו.

את המשקל יש לפזר בצורה שווה לרוחב הסירה כך שהסירה לא תיסע על צידה ותייצר גל לא אחיד (בשונה מוויקסרף, שם תרצו לרכז את המשקל באחד הצדדים של הסירה על-מנת לייצר גל וויקסרף מושלם), ולאורך הסירה כך ש- 2/3 מהמשקל יהיה בחלק האחורי של הסירה ו- 1/3 בחלקה הקידמי של הסירה.

דבר נוסף שיש לשים לב אליו, כאשר הסירה עמוסה במשקל, היא שקועה יותר במים, ובעקבות כך הסירה רגישה יותר למזג אוויר סוער ולגלים מסירות חולפות. המצב קריטי יותר כאשר הסירה לא בנסיעה, גם למשיט מנוסה ביותר עלול לקרות מצב שיכנסו מעט מים מגלים חולפים. לכן כדאי להשאיר טלפונים סלולריים, מצלמות ארנקים וחפצים יקרי ערך אחרים בתא הכפפות של הסירה. במקרה שיכנסו מעט מים לסירה לא ייגרם נזק, ואת המים משאבת השיפוליים (BIldge) תשאב החוצה, יש להקפיד לוודא תקינות המשאבה בכל עת. כמו כן מאוד לא מומלץ להעמיס את הסירה במשקל בים סוער, שכן הגלים עלולים לעבור את דפנות הסירה ולהציף את כלי השייט. 

זקוקים למידע נוסף? צרו איתנו קשר ונשמח לסייע ברכישת הציוד והטיפים להשטה נכונה.

גלול למעלה